
ANIMATOR wygłosi swój statement
MFFA 2019
| Joanna Hała
Kwalifikujący do Oscarów 12. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR po raz kolejny w wakacje odbędzie się w Poznaniu! To jedno z największych i najbardziej prestiżowych wydarzeń tego typu w Europie, w ramach którego zaprezentowane zostanie ponad 300 filmów z całego świata. W rywalizacji Grand Prix - Złotego Pegaza weźmie udział 50 filmów, wyselekcjonowanych spośród 1000 zgłoszeń. Porozmawialiśmy z organizatorami na temat najnowszej edycji. Co szykują dla Was podczas pełnego animacji, wakacyjnego tygodnia?
Animowana wizja rzeczywistości
ANIMATOR to bez wątpienia jedna z najciekawszych letnich propozycji festiwalowych w Poznaniu. Jest gwarancją animacji na światowym poziomie, bardzo dobrej selekcji i - co bardzo istotne - dobrze zapełnia wakacyjną lukę kulturalną. W ciągu festiwalowego czasu po raz kolejny w parku Wieniawskiego powstanie specjalna strefa plenerowa, a w pokazy i wydarzenia specjalne zaangażowanych zostanie wiele miejscówek.
Organizatorzy odkrywają przed publicznością pierwsze karty. W Internecie możecie już oglądać czołówkę, przygotowaną przez polską artystkę Karolinę Specht, która zapowiada lipcowe wydarzenia. W zeszłym roku jury konkursowe nagrodziło jej film “Kwadratura koła” Kryształowym Animuszem – główną nagrodą w konkursie polskich filmów animowanych ANIMATOR.PL, którego druga edycja odbędzie się w tym roku. Organizatorzy nie tylko wizualnie dają nam przedsmak tego, co znajdzie się w programie od 5 do 11 lipca.
- Filarem programowym, jak co roku, jest Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych. Stanowi on panoramę najnowszych produkcji z całego świata. Otrzymaliśmy już ponad 1000 zgłoszeń z 64 krajów, w tym z tak egzotycznych miejsc, jak Kostaryka, Kuba, Kuwejt, Makau czy Martynika. Wśród nich wybraliśmy około 50 filmów krótkometrażowych oraz 5 filmów pełnometrażowych – mówi nam dyrektor programowa festiwalu Anna Głowińska.
ANIMATION AS A STATEMENT, czyli jeden z głównym bloków programowych tegorocznego festiwalu jest skupiony wokół animowanych wizji rzeczywistości, utopii i dystopii. Obejmuje on retrospektywę kanadyjskiej animatorki, autorki książek i ilustratorki Janet Perlman, sekcję animacji non-fiction oraz specjalny pokaz Kobiety Mają Głos.
Anna Czerwińska zdradza nam również inne szczegóły - W tym roku w ramach prezentacji animowanej kinematografii narodowej przyjrzymy się animowanym produkcjom z Norwegii. Po raz pierwszy na Animatorze pojawią się wątki związane z animacją i rzeczywistością wirtualną. Zaprezentujemy również specjalnie przygotowane na festiwal wydarzenia łączące obraz ruchomy z muzyką na żywo. Wspomnijmy w tym kontekście o projekcie in Motion japońskiego animatora Sumito Sakakibary, zdobywcy Brązowego Pegaza na Animatorze 2014, do którego oprawę muzyczną przygotują Basia Drążkowska i Szymon Brzózka. Warto także wyróżnić projekcję filmu amerykańskiej awangardowej reżyserki Jodie Mack z towarzyszeniem zespołu Sundial.
Festiwal wart Oscara!
Co ciekawe, w 2017 roku ANIMATOR otrzymał status festiwalu kwalifikującego do nominacji oscarowych w kategorii animacji. O poznańskim wydarzeniu odbywającym się od 2008 roku napisali również autorzy książki “Coming Soon to a Festival Near You: Programming Film Festivals”, wydanej przez prestiżowe wydawnictwo uniwersytetu St. Andrews. Dlatego nie dziwi nas to, że zaproszenie przyjęło tak wielu gości specjalnych. Wśród nich Tim Allen, czyli brytyjski animator stop-motion z ponad 18-letnim doświadczeniem, który pracował m.in. przy produkcjach Gnijąca Panna Młoda, Fantastyczny Pan Lis czy Wyspa psów. Pojawią się również: Sławomir Grunberg, Jodie Mack i Bret Battey.
Jak co roku festiwalowe wydarzenia będą odbywać się w kilku miejscach w centrum Poznania. Projekcje filmowe odbędą się w Kinie Muza, w Kinie Pałacowym oraz Sali Wielkiej CK Zamek. W tym ostatnim znajdzie się również część poświęcona najmłodszym, czyli Animator dla Dzieci. Z kolei warsztaty i wykłady, jak i sekcja dla profesjonalistów Animator PRO, odbędzie się w murach Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Jesteśmy przekonani o tym, że wciąż przybywa tematów, z którymi animacja może się skonfrontować. Jakie oświadczenie wygłoszą poprzez swoje wybory organizatorzy? Jakie problemy naświetlą wybrane animacje? I jakie przesłanie będą niosły za wszystkie elementy programu?
fot. Łukasz Babst