
Mateusz buduje Poznań z klocków LEGO
Wywiad z Mateuszem Wawrowskim
| Dawid Balcerek
Wszystko zaczęło się, gdy był jeszcze małym dzieckiem. Wówczas nie zdawał sobie sprawy, że zwykła zabawa klockami LEGO przerodzi się w życiową pasję, która doprowadziła go do własnej wystawy, gdzie zaprezentuje makietę Poznania. Trzeba przyznać, że Mateusz jest dobry w te klocki!
Ile lat już tworzysz, i kiedy zabawa przerodziła się w pasję? Pamiętasz swoje pierwsze autorskie rzeczy?
Buduję od 3 roku życia. Wtedy dostałem pierwszy zestaw LEGO. Nie była to seria Duplo, a Town dla starszych dzieci. Zabawa klockami przerodziła się w pasję blisko 7 lat temu. Stworzyłem wtedy autobus Solaris Urbino 12, a następnie Ikarusa 260.04. Później zacząłem wykonywać modele na zamówienie firm. Jednym z moich zleceń była budowa miniaturowych urządzeń medycznych, np. mammograf dla warszawskiej firmy medycznej. Nie brakowało również zamówień z Poznania. Zbudowałem ponad 30 modeli czytników kart PEKA dla Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu, lokomotywy i wagoniki Maltanki dla Galerii Malta i MPK Poznań oraz 45 miniaturowych magazynów dla Grupy Amica. Na początku tego roku podjąłem decyzję o stworzeniu własnej wystawy prezentującej miasto, w którym się urodziłem, mieszkam i pracuję.
Wystawa startuje 1 września. Czego możemy się po niej spodziewać?
Zobaczycie 26 makiet najbardziej rozpoznawalnych poznańskich obiektów, m.in. Zamku, Stadionu i Lotniska Ławica. Dodatkowo z okazji przyszłorocznego jubileuszu 140-lecia komunikacji miejskiej w Poznaniu zostanie zaprezentowana makieta tramwajowa, a na niej najnowszy tramwaj Moderus Gamma. Atrakcją wystawy będzie możliwość poprowadzenia tramwaju z XIX wieku po miniaturowym torowisku.
Fragment wystawy fot. FB@mateuszbuduje
Na Twojej stronie @mateuszbuduje ta fascynacja miejskim transportem jest bardzo widoczna…
Moim drugim hobby, po klockach, jest komunikacja miejska. W 2016 roku podjąłem decyzję o zostaniu motorniczym. Od tego czasu buduję głównie modele tramwajów z klocków LEGO. Tym samym połączyłem swoje dwie pasje. Od wielu lat kolekcjonuję bilety komunikacji miejskiej. Bilety na wystawę stworzyłem tak, by wyglądały na te znane z komunikacji miejskiej. Dodatkowo zwiedzający będą mogli skasować bilet w starych kasownikach i zobaczyć kolekcję dawnych poznańskich biletów.
Ile trwały i jak przebiegały prace przy makietach? No i najważniejsze: ile klocków wykorzystałeś?
Prace przy makietach zajęły dwa miesiące. Największym problemem były brakujące klocki, które musiałem domawiać. Do realizacji wystawy wykorzystałem kilkadziesiąt tysięcy klocków LEGO. Większość kupiłem, a część wziąłem ze swoich, ponad 20-letnich zbiorów.
Czy udało się zbudować wszystko wg założonego wcześniej planu?
Początkowo planowałem zrobić 30 makiet, ale stwierdziłem, że lepszą liczbą będzie symboliczna , związana z moimi 26. urodzinami przypadającymi w dniu otwarcia wystawy, 1 września. Już w trakcie jej trwania będę budował kolejne modele, również tramwaje. Jestem pewien, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Fot. FB@mateuszbuduje
Czy miałeś już przyjemność brać udział w takim przedsięwzięciu?
Nie jest to mój pierwszy raz. W miejscu wystawy „Poznań w miniaturze z klocków LEGO” od 4 lat istnieje wystawa o seriach i ogólnie wartym obejrzenia świecie klocków LEGO. W związku z tą wystawą kilka moich modeli było już prezentowanych, jak np. model wozu strażackiego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 z Poznania. W zeszłym roku dzięki współpracy z Bramą Poznania stworzyłem makiety na wystawę „Z klocków. Jak poukładać miasto?”. Była to ciekawa praca, przygotowałem fronty, takich obiektów jak: Biblioteka Raczyńskich, Pałac Mielżyńskich, Kościoła NMP (in Summo) z Ostrowa Tumskiego oraz makietę Cytadeli i poznańskich Alf.
Czy jest w Poznaniu jakaś społeczność czy środowisko podzielające Twoją pasję? Wiem, że kiedyś jedna ekipa z Poznania zrekonstruowała Bitwę pod Grunwaldem i wystawiła ją na dużej imprezie w Krakowie. Czyżby Poznań przodował w LEGO na tle innych polskich miast?
Jest dużo młodych osób budujących z klocków LEGO. Osobiście znam osoby nagrywające videoblogi i przygotowujące recenzje produktów LEGO. W Krakowie istnieje wystawa prezentująca historię Polski. Będę się starał, by moja wystawa stała się nową atrakcją turystyczną Poznania.
Czy masz jakieś marzenia lub plany na następne konstrukcje?
Moim marzeniem jest zbudowanie obecnie eksploatowanych poznańskich tramwajów. Chciałbym to zrobić do 31 lipca 2020 roku, gdyż wtedy przypada jubileusz 140-lecia komunikacji miejskiej w Poznaniu. Dodatkowo chciałbym odwzorować z klocków LEGO jedną z tras tramwajowych. Tak, by osoby odwiedzające wystawę, mogły poprowadzić przeróżne miniaturowe tramwaje po długim odcinku torów, a nie tylko po pętli. Poza tym planuję się wybrać do Legolandu, ale to jak podrośnie mój synek.
Fot. FB@mateuszbuduje
Wywiad został przeprowadzony na chwilę przed startem wystawy. Obecnie odwiedziło ją już ponad 5000 osób. Mateusz myśli już nad kolejnym projektem, na który zbiera fundusze (trasa tramwajowa i zajezdnia tramwajowa Gajowa z klocków LEGO). Możecie go wesprzeć w zbiórce ---> tutaj