
Ruszyły prace nad filmem ,,Technologia Kultury - krótka historia techno"
Film o klubowej kulturze lat 90-tych
|
Pomysłodawcą i reżyserem dokumentalnego filmu ,,Technologia Kultury - krótka historia techno" jest Bartosz Boruta. Autor projektu rozpoczął już prace nad filmem, który ma przedstawić klubową kulturę techno lat 90-tych w naszym kraju i przedstawić ewolucję sceny do dzisiejszych czasów. Film jest obrazem tamtych czasów oraz ludzi związanych z tamtym okresem. Jak rozwijała się ich kariera w otaczającej rzeczywistości, jakie były oczekiwania i cele? Po ponad 20 latach wracamy do początków tego okresu i drogi która doprowadziła Naszych bohaterów do miejsca w którym obecnie się znajdują.
W Polsce po okresie transformacji, polska scena muzyczna skupiała się na rodzimym rynku muzycznym. Zmiany ustrojowe i rozwijająca się demokracja dały młodemu pokoleniu, możliwość podróżowania i obcowania z nowymi trendami, mocno rozwijającymi się w Europie zachodniej. Poszukiwanie nowych muzycznych doznań, czegoś, co było świeże, nowe, nietuzinkowe. Na południu Polski kształtowała się, raczkująca scena muzyki elektronicznej, powstawały miejsca, które odzwierciedlały potrzebę odcięcia się od szarości po PRL-owskiej.
Z jednej strony jest to podróż sentymentalna pokazująca prekursorów muzyki kształtujących obecną szeroko pojętą kulturę klubową. Z drugiej strony, to determinacja i konsekwencja oraz niepoddawanie się przeciwnościom losu doprowadzając ich do miejsca, w którym obecnie są. Co robili wtedy, jak wyglądała ich droga i co robią obecnie? Druga fala popularności szeroko pojętego techno w Polsce pozwala przybliżyć oraz porównać tamten okres z współczesnością. Film ma być również odpowiedzią na pytanie, dlaczego w innych krajach rynek muzyki elektronicznej nieprzerwanie się rozwija i jest traktowany jako dochodowy biznes. Dlaczego scena i szeroko pojęta kultura klubowa dopiero od niedawna zaczęła być postrzegana podobnie? Co może sprawić że będziemy krajem na równi traktowanym z innymi mekkami klubowymi ? Czy uda nam się odpowiedzieć na te i inne pytania ? Ten film to pokaże. Nasi bohaterowie to Angelo Mike, JRoth, Siasia, Carla Roca, Diana dRuz, Gerhard,Ectase, Dabrek, Marcin Czubala, Deas, Dtekk, Gigi.
Twórcy chcą pokazać również skale tej kultury pokazując min. takie eventy, jak Mayday, Instytut, Instytut Festival, AudioRiver, Reviev Festival, Up To Date Festival, Unsound Festival. Poza tym kilka kluczowych klubów na technicznej mapie Polski, jak Smolna, INQ, Luzztro, Das Lokal i kilka innych. Realizacja filmu obejmie najbliższy rok.
Poniżej „Pierwszy klaps na planie naszego filmu dokumentalnego padł 17 marca podczas Revive Festival w Warszawie. Nasza kamera towarzyszyła ekipie Revive oraz Subraum Records, podczas tego niezwykłego wydarzenia.”
Natomiadt na głównym zdjęciu twórcy filmu rozmawiają z Peterm Fernem - Djem, producentem, realizatorem dźwięku, który od zawsze jest kojarzony ze szczecińską sceną techno i legendarnym klubem Lokomotywa. Wywiad odbył się w kwietniu w klubie INQbator.
W najbliższy weekend przed kamerami pojawi się Carla Roca, której również możecie zadać pytania w filmie. Pytania do poznanianki możecie zadawać tutaj --> http://tnij.at/269481
Jeśli chcecie przyczynić się do stworzenia powyższego filmu, to organizator chętnie skontaktuje się z osobami, które chciałyby podzielić się swoimi archiwalnymi materiałami - video, prasa, plakaty, ulotki, audycje. Jeśli chcielibyście podzielić się swoimi wspomnieniami, to też warto się odezwać. Każdy materiał ma swoją wartość.
Więcej na stronie https://www.facebook.com/TechnologiaKultury/