
Z natury rzeczy
Fyrtel Główna ogłasza nabór na rezydencje społeczno-artystyczne 2022
| Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury
Podmiot i przedmiot, obiekt, uniwersum, przyroda i dzielnica, młyn, rzeka, drzewo, kapliczka, ławka i sklep. Lista rzeczowników opisujących Główną jest nieskończona, ale zawsze będzie tylko listą. Bo czy rzecz ma jedno oblicze? Jej natura – mierzalna i niemierzalna, ulotna, abstrakcyjna jak i pospolita – jest złożona, a czasem nieodgadniona. A gdyby tak zmienić nasze przyzwyczajenia i rytuały? Zweryfikować naturę rzeczy, a na rzeczy z natury spojrzeć inaczej niż dotychczas?
Z NATURY RZECZY to tegoroczne hasło rezydencji społeczno-artystycznych ogłoszonych przez Społeczne Centrum Kultury Fyrtel Główna. To punkt wyjścia do refleksji nad koegzystencją człowieka ze światem. W skali makro mówi o naszej nierozerwalnej więzi z przyrodą, w skali mikro, przedstawia Główną jako miejsce, w którym ta relacja jest definiowana od nowa. NATURA RZECZY to także dziedzictwo kulturowe dzielnicy, zarówno to wynikające z uwarunkowań historycznych, jak i społecznych czy materialnych. To miejsca, obiekty, wspomnienia, które budują lokalną tożsamość.
Rezydencje na Głównej
Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury zaprasza animatorów i animatorki kultury, edukatorów i edukatorki, artystów i artystki, kuratorów i kuratorki, aktywistów i aktywistki, a także kolektywy, grupy i zespoły twórcze do zgłaszania swoich pomysłów na projekty, które mogą zostać zrealizowane w ramach tegorocznych rezydencji społeczno-artystycznych w Fyrtel Główna.
Najważniejszą ideą programu jest kulturowa aktywizacja mieszkańców i mieszkanek dzielnicy Główna w Poznaniu. Jest to rejon objęty miejskim programem rewitalizacji. Dzięki pomocy rezydentów i rezydentek zamierzamy stworzyć warunki do rozwijania twórczej aktywności, pomysłowości oraz zaangażowania osób zamieszkujących dzielnicę. – mówi Daniel Stachuła, dyrektor Społecznego Centrum Kultury Fyrtel Główna. – Zaprojektowane działania powinny być odpowiedzią na potrzeby, problemy, zasoby i potencjały społeczności lokalnej, które diagnozujemy od 2019 roku. Program rezydencji jest też przestrzenią dla rozwoju sztuk społecznych opartych na aktywnym współudziale oraz zaangażowaniu odbiorców i odbiorczyń w procesy artystyczne, a także popularyzacji działań animatorów i animatorek kulturowych czy artystów i artystek społecznych. – dodaje.
Główna to fyrtel pełen fascynujących sprzeczności. Krajobraz osiedla wypełniają fabryki i magazyny, nad którymi góruje „wieża” elektrociepłowni Karolin. Z drugiej strony jest tu mnóstwo zieleni – cieniste drzewa, bujne trawy, a nawet rzeczka, w której można spotkać dziko żyjące bobry. Znajdziemy tutaj starą podmiejską zabudowę mieszkalną i przemysłową, a także nowe, deweloperskie osiedla, wyrastające jak grzyby po deszczu. Niegdyś Główna była wsią słynącą z tradycji młynarskich, dziś jest przedmieściem, choć od centrum miasta dzieli ją kilkunastominutowy spacer. Idąc wzdłuż ulicy Głównej, można poczuć się jak w małym miasteczku: mijamy urocze sklepiki i cukiernie, kwiaciarnię, pocztę, przydrożną kapliczkę, aż dochodzimy do stuletniego gmachu „czerwonej szkoły”, gdzie na poddaszu, mieści się Fyrtel Główna – Społeczne Centrum Kultury. To właśnie to miejsce stanie się domem dla rezydentów i rezydentek, którzy badając naturę dzielnicy, w jej sprzecznościach i paradoksach odkryją nowy potencjał.
Wybrane projekty rezydencji realizowane będą w lipcu i sierpniu 2022 roku. Maksymalny budżet jednej rezydencji wynosi 10.000 zł. Aplikacje należy przesyłać do 31 maja 2022 roku, do godz. 23.59 na adres mailowy: smak@animatorzysmak.pl oraz do wiadomości daniel@animatorzysmak.pl. W tytule maila należy wpisać: „Rezydencje 2022”. Szczegółowe informacje na temat zgłoszeń, dokumenty potrzebne do aplikacji, a także Regulamin określający warunki naboru i rezydencji, można znaleźć na stronie internetowej: www.animatorzysmak.pl/rezydencje-2022.
Zdjęcia: Ula Jocz